Język fiński – trudne początki nauki

Język fiński wywodzi się z grupy języków ugrofińskich. Do grupy tej, oprócz języka fińskiego należy również język węgierski, estoński oraz mordwiński.

Cechą charakterystyczna tej grupy językowej jest  występowanie dużej liczby przypadków. Z pewnością nie zaskoczy Was fakt, że fiński należy do jednego z najtrudniejszych języków, nie tylko ze względu na bardzo złożoną gramatykę, ale również na trudną wymowę i wiele wyrazów złożonych o imponującej długości. Za dobry przykład może nam posłużyć jeden wyraz lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas”  – oznaczające inżyniera specjalizującego  się w silnikach odrzutowych samolotów.

Jest jednak jeden fakt przemawiający za tym, by nauka fińskiego przyszła nam z ochotą. Otóż słownictwo w języku fińskim i zawarte w nim głoski doskonale komponują się z naszym ojczystym językiem i Polakowi  wymowa trudnych głosek ö, ä, y nie powinna przysporzyć większych trudności.

 

Czytaj również:

28 lutego – Dzień Kalevali i dzień kultury fińskiej

Podobieństwa między językami fińskim i estońskim

Wzajemne podobieństwo języków skandynawskich

 

 

Ile razy zastanawialiście się nad tym, dlaczego języki, choć tak różne mają jednak coś ze sobą wspólnego?

W tym kontekście przyjrzyjmy się dzisiaj trzem językom :

duńskiemu,

szwedzkiemu

norweskiemu.

Języki te wywodzą się z jednej grupy językowej określanej mianem języków skandynawskich. Podobieństwo tych języków wywodzi się z historii krajów, w których języki te były używane. Kraje takie jak Dania, Szwecja czy Norwegia położone blisko siebie miały wspólny prajęzyk, który miał ułatwiać komunikację i usprawniać wymianę towarów.

Dopiero w latach 400 – 100 p.n.e. zostały wyodrębnione dwie grupy języków wschodnionordycka i zachodnionordycka. Pierwsza grupa dała początek językowi duńskiemu i szwedzkiemu, druga – norweskiemu, islandzkiemu i farerskiemu.

Wzajemna zrozumiałość i podobieństwo języków nie oznaczają oczywiście, że tłumacz norweskiego będzie mógł bez problemu przetłumaczyć dokumenty napisane po szwedzku czy po duńsku. Jednak Duńczyk rozmawiający ze Szwedem zrozumie niektóre wyrażenia, co z pewnością ułatwi mu komunikację.

Czytaj również:

Ile jest języków na świecie?

 

 

Mało znane fakty o języku bułgarskim

Język bułgarski należy do grupy języków słowiańskich, (do której zalicza się również  między innymi serbski, albański czy najbliższy bułgarskiemu macedoński).

 

Językiem bułgarskim posługuje się około 12 milionów ludzi na całym świecie. Jest uznany za język oficjalny Bułgarii oraz Góry Athos, czyli okręgu autonomicznego w Grecji, zamieszkiwanego wyłącznie przez mnichów prawosławnych. Jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, za sprawą czego używana przez Bułgarów cyrylica stała się trzecim oficjalnym alfabetem UE.

Częstokroć, gdy słyszymy język bułgarski, myślimy, że mamy do czynienia z językiem rosyjskim, brzmienie obu języków jest bowiem bardzo do siebie podobne. Jedynym aspektem wspólnym między bułgarskim i rosyjskim jest alfabet wywodzący się tak w języku rosyjskim, jak   w bułgarskim z cyrylicy.

Naukę języka bułgarskiego warto rozpocząć od zapoznania się właśnie z alfabetem i wymową poszczególnych głosek. Potem pozostała już tylko nauka gramatyki oraz słówek i bułgarski mamy opanowany. Jednakże żeby nie było tak łatwo i przyjemnie bułgarski, jak każdy inny język słowa mające podobne do polskich wyrazów brzmienie, jednak zupełnie odmienne znaczenie. Oto niektóre z nich:

булка – panna młoda

гора – las

джинси – sztruksy

диван – kanapa

диня – arbuz

дупка – dziura

жилетка – kamizelka

жито – pszenica

запалка – zapalniczka

запомня – zapamiętać

карта – mapa

комбинезон – halka

купа – miska

купон – impreza (też kupon)

лук – cebula

матка – macica

направо – prosto

писмо – list

плик – koperta

покривка – obrus

срам – wstyd

стол – krzesło

халка – obrączka

часовник – zegarek

ягода – truskawka

 

Czytaj także:

„Fałszywi przyjaciele” w języku bułgarskim