Światowy Dzień Różnorodności kulturowej dla Dialogu i Rozwoju – World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development

 

Polska do czasu wybuchu II wojny światowej była krajem zróżnicowanym kulturowo. Zamieszkujący w naszym kraju Żydzi, Ukraińcy, Cyganie czy inne narodowości, wzajemnie żyły razem w naszej społeczności, każdy hołdując swojej kulturze i przekazując ważne wartości kolejnym pokoleniom. Mieszkańcy wzajemnie dażyli się szacunkiem, niejednokrotnie dzielili się pomocą a ich dzieci wzajemnie dorastały.

Późniejszy obraz zdarzeń doprowadził do całkowitego rozpadu kultur, zniszczenia ich symboliki, a także puszczenia w niepamięć wszelkich zwyczajów, wierzeń i co ważniejsze języka.

W dzisiejszych czasach różnorodność kulturowa jest wytykana palcami, niejednorodność kultur tradycji i zwyczajów bywa przyczyną aktów nietolerancji, rasistowskich wypowiedzi czy nawet aktów przemocy, Niestety problem ten narasta i coraz częściej docierają do nas informacje o wybuchach agresji wobec cudzoziemców. W dobie globalizacji problem konfliktów międzykulturowych staje się coraz bardziej nabrzmiały.

Powszechna Deklaracja UNESCO o Różnorodności Kulturowej z listopada 2001 roku podkreśla fakt pamiętania o podstawowych wartościach praw człowieka, przypomina nam, że godność człowieka to również poszanowanie kultury, sprawiedliwość, wolność oraz pokój. Nawołuje także do wzajemnej pomocy i troski o dobra kultury materialnej i niematerialnej.

Święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ zgodnie z rezolucją 57/249 z 22 grudnia 2002, której głównym założeniem była Powszechna Deklaracja Różnorodności Kulturowej uchwalonej na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w dniu 2 listopada 2001 roku.

Corocznie 21 maja święto to jest celebrowane w większości krajach. Stanowi to doskonałą okazję do podkreślenia konieczności szczególnej ochrony najbardziej podatnej na zniszczenie kultury rozwijających się krajów, w których istotne znaczenie ma kształtowanie właściwej polityki kulturalnej i wypracowanie mechanizmów ochrony kultur lokalnych i ochrona najważniejszego elementu, jakim jest język danego kraju. Niezwykle ważna jest w tym kontekście odpowiednia polityka kraju, uwzględniająca wkład wiedzy tradycyjnej, nie tylko w odniesieniu do ochrony zasobów kultury, ale także ochrony środowiska i zarządzania bogactwami naturalnymi, gdzie potrzebna jest synergia pomiędzy współczesną nauką a wiedzą tradycyjną.

Dniu Różnorodności Kulturowej przyświeca głównie idea edukacyjna. Organizatorzy nie urządzają hucznych obchodów na ulicach miast, jedyną formą edukacji są prelekcje czy pokazy filmów dla szerszej publiczności, wszystko po to, by zwrócić uwagę na narastający problem, jakim jest brak tolerancji.

Czytaj także:

Dokumentacja języków

Ciekawostki o językach, o których mogliście nie wiedzie

Dzień skandynawski coraz bliżej

 

Jak co roku w okolicach na przełomie maja i czerwca, w większych miastach Polski, takich jak Warszawa czy Kraków organizowane będą „Dni Skandynawskie”.

Uroczystości tego dnia mają na uwadze przybliżyć nam cząstkę atrakcji związanych z naszymi zamorskimi sąsiadami.

Wzorując się na poprzednich latach uczestnicy będą mogli wziąć udział w wielu konkursach i zabawach z udziałem najmłodszych.

Szczególnie dla maluchów, przygotowane zostaną liczne atrakcje.

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie imprezę zainauguruje występ chóru Pippi Band, później będzie możliwość podziwiać pokazy walk wikingów, natomiast na godzinę 15:00 Teatr Baj zaprasza na wspólną zabawę z fragmentami najnowszej sztuki pt. „Grzeczna” w reż. Marii Żynel na podstawie książki Gro Dahle.

Jak co roku będzie wielkie budowanie z klocków LEGO, a także wiele atrakcji dla najmłodszych w tym możliwość spotkania słynnych i jakże uwielbianych przez dzieci Muminków oraz możliwość wzięcia udziału w różnych warsztatach, zabawach i grach.

W tym roku przewidziano także wiele ciekawych atrakcji dla starszych. Dorośli będą mieli wiele okazji do zaznajomienia się z różnymi ofertami turystycznymi do krajów Północy a dla tych stawiających na zdrowy tryb życia specjalna oferta: a mianowicie będzie okazja do spróbowania swoich sił na specjalnych rowerach treningowych, na których przez cały dzień będzie podjęta próba wspólnego pokonania dystansu z Polski do Skandynawii, tańcząc zumbę oraz startując w fińskich zawodach w noszeniu żon. W tej ostatniej konkurencji do wygrania będą vouchery na rejs promem do Skandynawii. Dla najlepszych uczestników przewidziane zostały nagrody, do wygrania będą vouchery na rejs promem do Skandynawii.

Jak już stało się to zwyczajem, całej tej imprezie będzie towarzyszyć muzyka skandynawska, w tym roku gośćmi będą Hiipivat Kissat a następnie Joanna Dzido z zespołem.

Kraje skandynawskie fascynują nas swoją niesamowitą przyrodą i pięknymi widokami.

Ponadto Skandynawianie uważani są za ludzi spokojnych i bardzo spontanicznych, przebywając w ich towarzystwie zapomina się o ogromnym pośpiechu, jaki nam towarzyszy w życiu codziennym. Nie wiem, co tak naprawdę wpływa na wybór naszych wakacyjnych przygód, ale planując wypoczynek nad malowniczymi fiordami w Norwegii, lub zwiedzając znaną wioskę Muminków znajdującą się w Finlandii, możemy mieć pewność, że wakacje będą bardzo udane.

Dzięki organizatorom imprezy będziemy mogli odczuć klimat Skandynawii nie wyjeżdżając z Polski.Zapraszamy do wzięcia udziału w tegorocznych obchodach „Dni Skandynawskich”

Przeczytaj także inne nasze akrtykuły:

Wzajemne podobieństwo języków skandynawskich

Nauka języków krajów skandynawskich przepustką do sukcesu

Zapowiedź V Międzynarodowego Kongresu Lituanistów

Od 16 do 17 maja 2019 roku, na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się po raz piąty Międzynarodowy Kongres Lituanistów. Kongres jest przeznaczony dla wszystkich osób zainteresowanych Litwą i językiem litewskim, a także kulturą, historią, polityką Litwy czy relacjami polsko-litewskimi.

Osoby zainteresowane mogą zgłosić nie tylko chęć udziału w Kongresie, ale również chęć wygłoszenia referatu na wybrany przez siebie temat związany z Litwą. Formularz zgłoszeniowy, którego wypełnienie jest w tym przypadku niezbędne, można znaleźć na stronie: https://labaswroclaw.wordpress.com/formularz-zgloszeniowy-paraiskos-forma-application-form-2/

Patronem medialnym V Międzynarodowego Kongresu Lituanistów będzie „Kultura Litwy” – fan page na Facebooku, którego celem jest udostępnianie informacji na temat wydarzeń, informacji i ciekawostek związanych z Litwą. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem obejmie Prezydent Wrocławia.

Czytaj również:

Co wspólnego ma łotewski z litewskim ?

Ciekawostki o języku litewskim