Popularne zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata

 

Suto zastawiony stół, na którym króluje polski karp oraz barszcz z uszkami, a pod choinką szopka bożonarodzeniowa. Święta Bożego Narodzenia w Polsce obchodzimy świętują je w gronie rodzinnym i słuchając czy śpiewając kolęd. Zastanawialiście się kiedyś, ja wyglądają święta w innych krajach ?

 

 

Hiszpania, Portugalia, Włochy

W krajach tych, podobnie jak w Polsce zachował się po dzisiejszy dzień zwyczaj ustawiania  miniaturowych szopek bożonarodzeniowych z figurami Św. Józefa, dzieciątkiem Jezus i Maryją.

Niemcy 

W naszych zachodnich sąsiadów kultywowany jest zwyczaj odwiedzin świętego Mikołaja. Zamiast jednak oczekiwać specjalnego gościa w domu, wystawia się przed drzwi wejściowe  swoje buty,  w których rankiem dzieci znajdują upominki zostawione przez świętego.

Hiszpania

Na stole wigilijnym zaszczytne miejsce zajmuje keks , w którym zapieka się różne drobne niespodzianki, np. monety. Zwyczaj nakazuje, że osoba która wylosował kawałek bez specjalnego „ upominku” jest zobowiązana w przyszłym roku upiec takie same ciasto.

Austria

Zapewne są wam znane słynne wiedeńskie jarmarki bożonarodzeniowe tzw. Wiener Adventzauber, odbywające się każdego roku w przepięknie udekorowanej scenerii.

Rosja

Prawosławni obchodzą święta Bożego Narodzenia nieco później niż w Polsce. Na świątecznym stole nie może zabraknąć kutii,  a także poświęconego chleba ofiarnego.

Szwecja

Świętowanie w Szwecji rozpoczyna się 13 grudnia – w dniu św. Łucji. Świętu temu towarzyszą uroczyste parady, na których jedna z z kobiet wybierana jest na św. Łucję.

Nie brakuje również najważniejszego elementu Bożego Narodzenia jakim jest choinka. Zwyczaj dekorowania świątecznego drzewka kultywuje się od 1700 roku.

Australia

Z racji na panujący tam klimat, Święta Bożego Narodzenia spędzane są w bardzo niecodziennej scenerii, gdyż mieszkańcy gromadzą się na plażach, przy rozłożonych obrusach na których znajduje się pieczony indyk, ciasteczka z bakaliami w świątecznych kształtach oraz różne owocowe puddingi.

 

Korzystając z okazji, w imieniu  Biura Tłumaczeń MERIDIUM składamy Wam zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, aby ten wspaniały czas upływał w rodzinnej atmosferze i przyniósł wiele radości oraz optymizmu.