Nowy Rok w różnych zakątkach świata

Z racji tego, że już za dwa dni przywitamy Nowy Rok, chcemy zaprosić Was do przeczytania krótkiego artykułu o kilku magicznych miejscach, w których warto spędzić Nowy Rok oraz o związanych z nimi noworocznych tradycjach.

Nowy Jork

Nadejście Nowego Roku jest na Time Square najhuczniej obchodzonym świętem w roku. Tradycja witania Nowego Roku właśnie w tym, najbardziej zatłoczonym miejscu pośród licznych skrzyżowań i obecnego gąszczu telebimów i reklam, sięga 1904 roku.

 Milionów uczestników tej imprezy przyciąga świetnie ułożony program artystyczny z udziałem największych  gwiazd estrady.

Australia

Podczas gdy w naszej zaśnieżonej Polsce, w ciepłych ubraniach przygotowujemy się do nadejścia Nowego Roku, Australijczycy są pochłonięci zabawą podczas trwającego letniego festiwalu.

Tradycja świętowania Nowego Roku połączona jest tu łączona ze świetną muzyką,  jak również wielkim pokazem fajerwerków. Dodatkowo, piękny, ciepły klimat i entuzjastycznie nastawieni ludzie, sprawiają, że zabawa w tym zakątku świata jest niezapomniana.

Rio de Janeiro

Któż z nas nie słyszał o słynnym karnawale w Rio de Janeiro? Czy wiecie jednak jak w Brazylii obchodzi się Nowy Rok?

Brazylia to jedno z tych miejsc, w którym w czasie Sylwestra można zobaczyć  wyjątkowe widowisko – pięknie ubranych ludzi tańczących  w rytmach samby i salsy. To właśnie ta uliczna parada ściąga co roku do Brazylii bardzo dużą liczbę turystów, spragnionych zabawy do białego rana i nacieszenia oczu wspaniałym widowiskiem.

Szkocja

Uroczystości obchodów nadejścia Nowego Roku w Szkocji są  jednym z najważniejszych świąt w ciągu całego roku. Hogmanay, bo właśnie pod taką nazwą kryje się przywitanie Nowego Roku, trwa przez okrągłe cztery dni, podczas których Szkoci biorą udział w licznych kolorowych korowodach. W pierwszym dniu świętowania, czyli pierwszego stycznia, wznoszone są toasty za pomyślność, tradycyjnym szkockim trunkiem czyli popularną whisky, a ludzie w rytmach muzyki śpiewają słynne Auld Lang Syne.

Dania

Duński noworoczny zwyczaj rozbijania talerzy na wycieraczkach przed domem,  zdziwiłby niejednego Europejczyka, lecz dla rodowitych Duńczyków ten zwyczaj oznacza, że wkoło ma się lojalnych i oddanych przyjaciół.

Hiszpania

Gdy zegar wybija godzinę dwunastą, my Polacy chwytamy za kieliszek szampana,  by wznieść toast na przywitanie Nowego Roku. W Hiszpanii świętowanie odbywa się w nieco inny sposób. Otóż, zgodnie z panującym zwyczajem,  należy zjeść 12 winogron, które symbolizują szczęście w Nowym Roku. W tym czasie nie słychać strzelania petard, a jedynie dzwony kościelne wybijające koleje uderzenia.