Páskar – czyli święta wielkanocne w Islandii

 

Słowo  Páskar czerpie swoje korzenie z  z języka hebrajskiego, który w późniejszym okresie został poddany modyfikacji przez wpływ greki i łaciny.

Święta Wielkanocne w Islandii rozpoczynają się w Wielki Czwartek, kiedy to  generalnie większość ludzi ma dzień wolny od pracy, wyjątek stanowi tutaj niewielka ilość sklepów spożywczych. Na Islandii przerwa wielkanocna jest dłuższa niż bożonarodzeniowa, gdyż dni wolnych od  pracy jest aż pięć.

W wielkanocną niedziele wszystkie dzieci szukają wielkanocnych czekoladowych jajek ukrytych w domowych kryjówkach. Zwyczaj ten przetrwał kilkadziesiąt lat, początkowo niespodzianki w były robione z tektury i po brzegi wypełnione były czekoladowymi przysmakami, dopiero w późniejszych latach przekształciły się w czekoladowe jaja  zwane Páskaegg. Ciekawostką jest to że owe jajka są dostępne aż w 7 rozmiarach od najmniejszego do największego, mającego wielkość głowy dorosłego człowieka.  Zwyczajem jest również wspólne rodzinne świętowanie, przy którym goście częstują się daniami sporządzonymi  w głównej mierze z kasz i zbóż, gdyż „sezon baraniny” jak zwykli mawiać Islandczycy zostanie otworzony kilka tygodni po Wielkanocy

Czytaj również:

28 lutego – Dzień Kalevali i dzień kultury fińskiej

Nauka języków rzadkich