Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego

 

Dziś  06.06.2018 obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego.  Jest to już ósmy raz  kiedy z  inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych,  została zapoczątkowana ta tradycja.

Szósty czerwiec nie jest przypadkową datą, jest to bowiem dzień urodzin wielkiego rosyjskiego poety Aleksandra Puszkina, który uważany jest za twórcę współczesnego literackiego języka rosyjskiego.

Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego to doskonała okazja by uczestniczyć w organizowanych w wielu miastach imprezach i przybliżyć informacje odnośnie kultury, tradycji i poznać ciekawski jakie skrywa na wschodni sąsiad – czyli Rosja.

Język rosyjski to jeden z sześciu języków ONZ, jego pochodzenie przypisuje się rodzinie języków indoeuropejskich i zajmuje 5 miejsce pod względem ilości osób posługujących się tym językiem.

Rosja to kraj o ogromnych możliwościach, nie tylko ze względu na ogromny obszar na jakim jest położona, ale głównie z tego że rozwój  w ostatnich latach przyczynił się do ogromnego popytu na wszelkie dobra.

Warto więc zastanowić się  nad znajomością przynajmniej podstaw języka rosyjskiego, chociażby po to by zwiedzić ten piękny kraj, poznać kulturę Rosjan lub zapoczątkować handel z naszym wschodnim sąsiadem.

Choć język ten dla nas Polaków wydaję się być brzmieć  podobnir to nauka może przysporzyć wiele kłopotów. W języku rosyjskim bowiem występuje wiele tzw „fałszywych przyjaciół”  czyli wyrażeń które brzmienie mają podobne natomiast znaczenie zupełnie inne przykładem może być: ковёр (kawior) – dywan диван (diwan) – kanapa кровать (krawat’) – łóżko стул (stuł) – krzesło кресло (kriesło) – fotel запомнить (zapomnit’) – zapamiętać чашка (c’aszka) – filiżanka наглый (nagłyj) – bezczelny.

Czytaj również:

„Fałszywi przyjaciele” w języku rosyjskim

Mądre przysłowia w każdym języku