Język bułgarski należy do grupy języków słowiańskich, (do której zalicza się również między innymi serbski, albański czy najbliższy bułgarskiemu macedoński).
Językiem bułgarskim posługuje się około 12 milionów ludzi na całym świecie. Jest uznany za język oficjalny Bułgarii oraz Góry Athos, czyli okręgu autonomicznego w Grecji, zamieszkiwanego wyłącznie przez mnichów prawosławnych. Jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, za sprawą czego używana przez Bułgarów cyrylica stała się trzecim oficjalnym alfabetem UE.
Częstokroć, gdy słyszymy język bułgarski, myślimy, że mamy do czynienia z językiem rosyjskim, brzmienie obu języków jest bowiem bardzo do siebie podobne. Jedynym aspektem wspólnym między bułgarskim i rosyjskim jest alfabet wywodzący się tak w języku rosyjskim, jak w bułgarskim z cyrylicy.
Naukę języka bułgarskiego warto rozpocząć od zapoznania się właśnie z alfabetem i wymową poszczególnych głosek. Potem pozostała już tylko nauka gramatyki oraz słówek i bułgarski mamy opanowany. Jednakże żeby nie było tak łatwo i przyjemnie bułgarski, jak każdy inny język słowa mające podobne do polskich wyrazów brzmienie, jednak zupełnie odmienne znaczenie. Oto niektóre z nich:
булка – panna młoda
гора – las
джинси – sztruksy
диван – kanapa
диня – arbuz
дупка – dziura
жилетка – kamizelka
жито – pszenica
запалка – zapalniczka
запомня – zapamiętać
карта – mapa
комбинезон – halka
купа – miska
купон – impreza (też kupon)
лук – cebula
матка – macica
направо – prosto
писмо – list
плик – koperta
покривка – obrus
срам – wstyd
стол – krzesło
халка – obrączka
часовник – zegarek
ягода – truskawka
Czytaj także:
„Fałszywi przyjaciele” w języku bułgarskim