Mało znane fakty o języku bułgarskim

Język bułgarski należy do grupy języków słowiańskich, (do której zalicza się również  między innymi serbski, albański czy najbliższy bułgarskiemu macedoński).

 

Językiem bułgarskim posługuje się około 12 milionów ludzi na całym świecie. Jest uznany za język oficjalny Bułgarii oraz Góry Athos, czyli okręgu autonomicznego w Grecji, zamieszkiwanego wyłącznie przez mnichów prawosławnych. Jest jednym z oficjalnych języków Unii Europejskiej, za sprawą czego używana przez Bułgarów cyrylica stała się trzecim oficjalnym alfabetem UE.

Częstokroć, gdy słyszymy język bułgarski, myślimy, że mamy do czynienia z językiem rosyjskim, brzmienie obu języków jest bowiem bardzo do siebie podobne. Jedynym aspektem wspólnym między bułgarskim i rosyjskim jest alfabet wywodzący się tak w języku rosyjskim, jak   w bułgarskim z cyrylicy.

Naukę języka bułgarskiego warto rozpocząć od zapoznania się właśnie z alfabetem i wymową poszczególnych głosek. Potem pozostała już tylko nauka gramatyki oraz słówek i bułgarski mamy opanowany. Jednakże żeby nie było tak łatwo i przyjemnie bułgarski, jak każdy inny język słowa mające podobne do polskich wyrazów brzmienie, jednak zupełnie odmienne znaczenie. Oto niektóre z nich:

булка – panna młoda

гора – las

джинси – sztruksy

диван – kanapa

диня – arbuz

дупка – dziura

жилетка – kamizelka

жито – pszenica

запалка – zapalniczka

запомня – zapamiętać

карта – mapa

комбинезон – halka

купа – miska

купон – impreza (też kupon)

лук – cebula

матка – macica

направо – prosto

писмо – list

плик – koperta

покривка – obrus

срам – wstyd

стол – krzesło

халка – obrączka

часовник – zegarek

ягода – truskawka

 

Czytaj także:

„Fałszywi przyjaciele” w języku bułgarskim