Mało znane fakty o języku Bułgarskim

Język bułgarski należy do grupy  języków słowiańskich ( do której zalicza się również  w niej między innymi serbski, albański czy najbliższy bułgarskiemu macedoński).

    СТУЛ. /stół/ КРЕСЛО. /kriesło/

Językiem bułgarskim operuje około 12 milionów ludzi na całym świecie. Jest  uznany jako  język oficjalny Bułgarii oraz Góry Athos, czyli okręgu autonomicznego w Grecji, zamieszkiwanego wyłącznie przez mnichów prawosławnych. Jest jednym z  języków z oficjalnych Unii Europejskiej, za sprawą czego używana przez Bułgarów cyrylica stała się trzecim oficjalnym alfabetem UE.

Częstokroć gdy słyszymy język bułgarski, myślmy że mamy do czynienia z językiem rosyjskim, brzmienie bowiem jest bardzo podobne. Jednakże  swoje korzenie wiąże bardziej z takimi krajami jak Serbia. Macedonia czy  Chorwacja. Jedynym spójnikiem jaki wiąże bułgarski z rosyjskim jest cyrylica, która w porównaniu do cyrylicy rosyjskiej, różni się tylko kilkoma niewielkimi szczegółami.

Naukę języka bułgarskiego warto więc rozpocząć od zapoznania się z alfabetem i wymową poszczególnych głosek, potem już tylko pozostała nauka słówek i bułgarski mamy opanowany. Lecz żeby nie było tak łatwo i przyjemnie bułgarski jak każdy inny język ma kilka zabawnych słówek, które w polskim mają znaczenie dwuznaczne, oto kilka z nich:

 

булка – panna młoda

гора – las

джинси – sztruksy

диван – kanapa

диня – arbuz

дупка – dziura

жилетка – kamizelka

жито – pszenica

запалка – zapalniczka

запомня – zapamiętać

карта – mapa

комбинезон – halka

купа – miska

купон – impreza (też kupon)

лук – cebula

матка – macica

направо – prosto

писмо – list

плик – koperta

покривка – obrus

срам – wstyd

стол – krzesło

халка – obrączka

часовник – zegarek

ягода – truskawka

 

Mam nadzieję że dzisiejszym artykułem wzbudziłam w was zainteresowanie językiem bułgarskim i dzięki czemu nauka będzie łatwiejsza i wiele przyjemniejsza.

Czytaj także:

„Fałszywi przyjaciele” w języku bułgarskim