Dlaczego warto uczyć się języka norweskiego?

Migracja, szukanie lepszego, łatwiejszego zarobku, podróże , nowe znajomości to wszystko sprawia że znajomość języków obcych jest bardzo przydatna.

Już niejednokrotnie wspominałam o zaletach znajomości języków obcych, więc nie będę się dzisiaj zagłębiać w ten temat.  Chciałam Wam jednak przytoczyć kilka ważnych faktów za którymi przemawia znajomość języka norweskiego.

Z pewnością niektórzy z Was spotkało się z twierdzeniem,  że Norwegia jest czołówce krajów The World Happiness Index, życie  w tym kraju stwarza wiele możliwości i nie mówię tu tylko o dobrych zarobkach czy wszechobecnej tolerancyjności odczuwanej na niemalże każdym kroku. Kraj ten słynie również z przepięknych widoków i zachwycającej architektury.

Ale wróćmy do tematu, przecież nie uczymy się języka tylko po to by pozwiedzać dany kraj i na tym koniec, chciałabym zatem przedstawić kilka zalet znajomości tego języka i jak wiele możliwości stwarza znajomość tego właśnie języka,

Wyjazd do Norwegii w celach zarobkowych, to doskonały powód by znać język naszych potencjalnych pracodawców

Jak już wcześniej wspomniałam norweskie zarobki kilkukrotnie przewyższają nasze polskie, oczywiście znacząco ma się do wysokości zarobków objęte stanowisko a tu wiele zależy od tego w jakim stopniu potrafimy władać językiem norweskim.

Nauka języka znaczeni miej popularnego w stosunku do języka angielskiego czyni potencjalnego pracownika lepszym . Nawet jeśli nie masz ochoty wyjeżdżać, taka umiejętność może stanowić w Polsce istotną kartę przetargową, która pozwoli Ci zasiąść do negocjacji o pensję i z większą swobodą wybierać między ofertami.

Znajomość norweskiego  przyczyni się  także do łatwiejszej komunikacji ze Szwedami a także Duńczykami. Jako że norweski wywodzi się z tej samej grupy języków skandynawskich, niektóre słownictwo  jest zrozumiałe w tych trzech krajach.

Niejednokrotnie spotkałam się z opinią uczących się norweskiego , że postrzegają ten język  jako  „brzęczący”. Mówi się że by dobrze władać tym językiem warto  jest nieco zażyć  napojów wysokoprocentowych  i wyśpiewać norweskie słowa .  Tak naprawdę nauka norweskiego daje wiele satysfakcji. Już po kilku lekcjach z lektorem jesteśmy w stanie powiedzieć kilka słów o sobie. Trudność pojawia się później, gdy mamy do czynienia z wieloma dialektami  występującymi w Norwegii, ale z czasem i to nie będzie stawało nam na przeszkodzie by sprawie posługiwać się tym językiem.

Warto więc poświęcić pól godziny dziennie za naukę tego języka, korzyści z jego znajomości będą procentów w przyszłości dają szerokie pole do popisu nie tylko w sferze zawodowej ale również prywatnej.

Zachęcam do czytania innych artykułów o tematyce znajomości języków obcych

Wzajemne podobieństwo języków skandynawskich

Mądre przysłowia w każdym języku