Poliglota – pamięć na całe życie

Ostatnio wpadł mi do ręki artykuł o tym, że poligloci mają znacznie lepszą pamięć niż ich koledzy z „ ławki”, którzy nie mieli okazji ku temu by nauczyć się jakiegokolwiek obcego języka.

Naukowcy z Luxemburga, pochwalili się niedawno odkryciem iż, osoby które znały  i umiały się posługiwać  co najmniej czterema językami , były w znaczącym stopniu mniej narażone na  choroby związane z zanikiem pamięci.

Jak wiemy jest korzyści za tym by znać jakikolwiek obcy język jest tak wiele że trudno by je wymieć, zatem warto rozważyć możliwość posiadania umiejętności znajomości  kilku języków. Poza takimi korzyściami jak: wzrost atrakcyjności na rynku pracy, komfort psychiczny w trakcie podróży, czy chociażby samorealizacja. Jak już wspomniałam na początku mojego artykułu, znaczny wpływ na zdolność naszego mózgu mają znaczenie ilość przetwarzanych informacji a w tym procesie ważną rolę odgrywają języki.  Dlaczego tak się dzieję ? Otóż podczas wypowiadania  słów  nasz mózg dokonuje selekcji, przyporządkowując je do odpowiedniego, znanego nam języka. W ten sposób, mózg porusza się między jednym system językowym a drugim, co umożliwia poprawną reakcję. Proces ten określa się jako przełączanie funkcji poznawczych i zachodzi w korze przedczołowej mózgu.

Odkryciem naukowców z York University pochwaliły się ostatnio media, w którym stwierdzono że demencja u poliglotów występuję około 5 lat później w porównaniu z osobami które znały wyłącznie język ojczysty. Wnioski te zostały sformowane na podstawie analizy 450 uczestników badania cierpiących na chorobę Alzheimera. Osoby poddane badaniu posługiwały się co najmniej dwoma językami, a wynik badania był zdumiewający, okazało się bowiem że wystąpienie schorzenia nastąpiło u nich zdecydowanie później niż u pozostałych osób.

Na zakończenie moich dzisiejszych rozważań zachęcam do obejrzenia krótekigo filmiku

Wniosek z dzisiejszego artykułu nasuwa się sam, nauka języków obcych to korzyść na całe życie !

Zajrzyj do artykułu:

Nauka języków krajów skandynawskich przepustką do sukcesu

Ranking najłatwiejszych języków świata

Nauka języków rzadkich