Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej obchodzony jest 23 lutego, a ustanowiony został 12 marca 2007 roku przez sejmy obu państw i od tamtej pory jest obchodzony co roku i w Polsce, i na Węgrzech.

Przyjaźń między narodem polskim i węgierskim jest wyjątkowo żywa. Polacy ufają Węgrom, a również Węgrzy darzą Polaków szczególną sympatią, co wynika zapewne z przekonania o podobieństwie charakterów, co znalazło zresztą swoje odzwierciedlenie w powiedzenie „Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi”.

Nasze narody od dawna łączyły więzy przyjaźni i niesienia wzajemnej pomocy.  Istotnym przykładem takiej pomocy może być postawa Legionów Polskich w walkach w Powstaniu węgierskim w 1849 a później stanowcza postawa Węgier  w czasie okupacji w latach 1939 – 1945, kiedy to Węgrzy  nie byli skłonni brać udziału ani pośrednio, ani bezpośrednio w zbrojnej akcji prze­ciw Polsce, pozostając wiernymi naszemu narodowi.

Obchody  Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej  odbywają się naprzemiennie w Polsce i na Węgrzech, zwykle poza stolicami tych krajów.

W tym roku oficjalne uroczystości odbędą się w położonym około 100 km na południowy-zachód od Budapesztu Veszprem nad jeziorem Balaton. W obchodach na Węgrzech wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą.  W 2017 r. roku miejscem organizacji obchodów tego święta był Piotrków Trybunalski, gdzie swoją siedzibę miał ustanowiony w 1578 roku przez króla Polski, księcia siedmiogrodzkiego Stefana Batorego, Trybunał Koronny.

W roku 2019 zaplanowano, że miejscem spotkania na uroczyste obchody tego święta będą Kielce.

W uroczystości wezmą udział prezydenci obu Państw wraz z delegacjami.

Kielce są miastem partnerskim jednej z dzielnic Budapesztu – Csepel i niewątpliwie to zadecydowało że właśnie tam spotkają się głowy państw dwóch przyjaznych krajów.

Na ten dzień zaplanowano wiele ciekawych atrakcji, w których czynny udział bierze min., Kielecki Teatr Tańca który ma stworzyć spektakl poświęcony przyjaźni polsko – węgierskiej, dodatkowo uczniowie szkoły muzycznej zorganizuje wystawę artystyczną węgierskich artystów. Zapewne warto wziąć udział w tych obchodach, do czego serdecznie zapraszamy.

 

 

Czytaj również:

Ranking języków pod względem trudności