Co wiemy o języku amharskim ?

 

Któż z nas potrafi odpowiedzieć na pytanie co to jest język amharski i w jakim kraju jest używany ?  Z pewnością dla wielu z nas byłoby trudne zadanie by wytyczyć na mapie kraj w którym ludzie posługują się  tym językiem.

By rozwiać wszelkie wątpliwości rozwinę nieco ten temat i przedstawię Państwu kilka ważniejszych informacji odnośnie języka amharskiego.

Otóż, jest to język uważany jako język urzędowy w Etiopii, używany jest przez około 18 mln osób głównie z krajów Czarnego Lądu ale także przez emigrantów w Egipcie, Izraelu a także Szwecji.

Amharski należy do południowo-zachodniej grupy języków semickich, która wchodzi w skład wielkiej rodziny języków afroazjatyckich. Zapisywany jest pismem etiopskim utworzonym w początkach  naszej ery do zapisu etiopskiego klasycznego języka gyyz, Ciekawostką jest że  do czasów dzisiejszych, forma pisowni nie uległa zmianie i w dalszym ciągu jest używana w Etiopii, co więcej jest to jedyny język posiadający swój własny alfabet.

Dla ciekawych posłuchania tego języka nadawane są audycje przez największe rozgłośnie radiowe takie jak BBC, China Radio International, Deutsche Welle, Voice of America

Osoby które chciałby nieco więcej dowiedzieć się o  kulturze Etiopii oraz  poznać język amharski, mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach  organizowanych przez Staromiejski Dom Kultury w Warszawie.

Warsztaty zaplanowano na 17 maja w godzinach od 18:30 do 21:00.

Na warsztatach omawiane będą najciekawsze zagadnienia poświęcone kulturze Sauhiii i mieszkańców wybrzeża Afryki Wschodniej a także będzie można poznać podstawowe pojęcia w języku amharskim.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału.

Nauka języków rzadkich

Które języki zginą w najbliższej przyszłości?