Übung macht den Meister- czyli praca czyni mistrza

Dzisiejszy artykuł będzie  o poprawnej wymowie „umlautów” powszechnie używanych w języku niemieckim. Poprawna wymowa samogłosek ä  ö ü przysparza wiele komplikacji naszym rodakom.

O tym jak ważny jest kontakt z żywym językiem nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak co zrobić gdy nie mamy możliwości bezpośredniej konwersacji w języku obcym ?

Z pomocą przychodzą nam szkoły językowe, kursy On Line , czy pobieranie korepetycji u doświadczonego nauczyciela.
Poniżej omówimy zasady wymowy potocznych „umlautów” rozpoczynając od Ä, zwane potocznie i błędnie „a z kropeczkami”, wymawia się nie jak a, lecz podobnie do polskiego e występującego w wyrazach takich jak „era”, „prezes”. Ä może być długie (wymawiane dłużej) i krótkie (wymawiane krótko).  Zapis Ä na klawiaturze można zrobić poprzez jednoczesne naciśnięcie lewego klawisza Alt oraz 142 po prawej stronie klawiatury. Natomiast ä – poprzez jednoczesne naciśnięcie lewego klawisza Alt i 132 (też po prawej stronie klawiatury). W następnej kolejności przyjrzymy się samogłoska przedniej zaokrąglonej – czyli Ü,  wymowa tej samogłoski podobna jak do polskiego Y.  Na klawiaturze pozyskujemy Ü, naciskając cyfry154 (po prawej stronie klawiatury) razem z lewym Alt, natomiast ü – naciskając 129 też z lewym Alt-em. Na koniec pozostała nam ostatnia samogłoska Ö czyli O-Umlaut. Wymowa tej samogłoski podobnie jak w przypadku  Ü jest brzmi jak nasze Y. lecz  mówimy Ö,ö usta układają się Na klawiaturze pozyskasz Ö, naciskając cyfry 153 (po prawej stronie klawiatury) razem z lewym Alt, natomiast ö – naciskając 148 też z lewym Alt-em.

Mam nadzieję, że zawarte tu opisy przybliżyły Państwu ten zawiły proces aktykulacji, choć zaznaczam, że dopiero intensywne ćwiczenia są w stanie wyćwiczyć umiejętność poprawnej wymowy, tak więc proszę się nie zrażać możliwymi niepowodzeniami i ćwiczyć.

Zajrzyj także do innych wpisów
Równouprawnienie języków dyplomatycznych na forum organizacji międzynarodowych