Konkurs języka ukraińskiego w Krakowie

Po raz dwunasty, w Katedrze Ukrainistyki Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, w dniach 16-17 marca zorganizowany zostanie Międzynarodowy Konkurs Ortograficzny Języka Ukraińskiego. Wydarzenie to przyciąga z roku na rok coraz większa rzeszę sympatyków języka ukraińskiego. Do udziału w konkursie zapraszani są studenci z ośrodków akademickich prowadzących studia z zakresu filologii ukraińskiej, ukrainoznawstwa, slawistyki i filologii rosyjskiej. W roku bieżącym wezmą w  nim udział uczestnicy z 8 krajów: oprócz Ukrainy, z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Serbii, Słowacji, Węgier oraz z Rosji.

Konkurs będzie przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym wśród uczestników wyłonieni zostaną najlepsi, którzy w etapie drugim zmierzą się przy pisaniu dyktanda.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Konsulatu Ukraińskiego w Krakowie. W programie imprezy, oprócz samego konkursu jest również wykład otwarty dr Aliny Akulenko z Kijowa na temat: „Projekt specjalny Ukraińskiego radia Dyktando radiowe jedności narodowej jako historia współczesnego językoznawcy”.

Źródło: portaleuropa.eu

Podobne artykuły:

Język ukraiński – język który dzieli

Różnice między językiem rosyjskim a ukraińskim