Bezpłatne kursy języka ukraińskiego i polskiego

 

Na polsko-ukraińskim portalu internetowym „Port Europa” można rozpocząć bezpłatny kurs internetowy języka polskiego przeznaczony dla Ukraińców oraz kurs języka ukraińskiego dla Polaków. Uruchomione kursy językowe mają w zamyśle ich twórców wspomagać współpracę między Polakami i Ukraińcami, jak również być pomocą w przełamaniu dzielących ich barier językowych.

Kursy składają się z kilkunastu lekcji, które są przesyłane cyklicznie na adres poczty elektronicznej. Autor kursu języka ukraińskiego, wykorzystał przy jego tworzeniu własne doświadczenia w nauce języków, dzięki którym języka ukraińskiego zdołał nauczyć się w ciągu 4 miesięcy. Jak sam wskazuje – aż 60% ukraińskich słów jest bardzo podobnych do wyrazów polskich, wystarczy zatem nauczyć się w zasadzie tylko tych wyrazów, które są różne i których znaczenia  trudno domyślić się z kontekstu.

Przy nauce języka zaproponowano także fonetyczny zapis słów, czyli na przykład słowa ukraińskie są zapisywane przy użyciu polskiego alfabetu. Taki zapis znacznie ułatwia oswojenie się z językiem, a przede wszystkim eliminuje podstawową barierę, na którą natrafiają Polacy przy nauce języka ukraińskiego, a więc nieznajomość grażdanki.  Alfabet ten łatwiej jest bowiem przyswoić znając już podstawy języka. Podobnie, w kursie internetowym języka polskiego dla Ukraińców, również zapisy bazują na znanym im alfabecie opartym na cyrylicy.

Na internetowy kurs języka ukraińskiego dla Polaków można zapisać się pod linkiem: www.porteuropa.eu/ukrainski  Z kolei link do zapisu na kurs języka polskiego dla Ukraińców to www.porteuropa.eu/ua/polskamowa

 

 

Czytaj również:

Nauka języków krajów skandynawskich przepustką do sukcesu

Letnia szkoła języka czeskiego nie tylko dla bohemistów

Czy łatwiej uczyć się podobnych języków, czy zupełnie odmiennych?