10 ciekawostek o językach Afryki

Afryka to kontynent o wyjątkowym zróżnicowaniu kulturowym, ekonomicznym , etnicznym oraz  językowym. Poprzez kilkadziesiąt lat cały kontynent afrykański ulegał wielu wpływom rożnych kultur i krajów. Stąd tak bardzo  duże zróżnicowanie kulturowe i językowe.  Najbardziej popularnym językiem w Afryce jest język suahili, a następnie inne języki rdzennie afrykańskie, ale w powszechnym użytkowaniu są również  języki europejski oraz język arabski.   

W afryce za oficjalne języki urzędowe uznaje się :

 • arabski
 • angielski
 • francuski
 • portugalski

Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek związanych z językami tego wyjątkowo ciekawego kontynentu:

 1. Liczba języków, którymi posługują się mieszkańcy Afryki szacuje się aż na około 2200.
 2. Granice państw afrykańskich nie wyznaczają granic obszarów użytkowania poszczególnych języków.
 3. Republika Południowej Afryki posiada aż 11 języków urzędowych: afrikaans, angielski, xhosa, ndebele, pedi, soto, suazi, tsonga, tswana, venda, zulu.
 4. Somalia to jedyny kraj w Afryce, w którym cała populacja posługuje się tym samym językiem – somalijskim.
 5. W Afryce więcej osób mówi w języku francuskim aniżeli w samej Francji. W Afryce znajduje się aż 25 krajów, w których bez problemu porozumiemy się w tym języku.
 6. Afrykańczycy stanowią tylko 16% populacji całego świata, jednak aż jedna czwarta języków, które są używane na świecie, występuje wyłącznie w Afryce.
 7. Afryka jest uznawana za kolebkę mowy i wszystkich języków świata. Na postawie analiz fonemów oraz zróżnicowania genetycznego świata, naukowcy stwierdzili, że ludzie zaczęli używać mowy dawno temu, w samym środku Afryki, a następnie przenieśli tę umiejętność do innych rejonów świata podczas ich kolonizowania.
 8. Języki znane pod nazwą !Klang posiadają największą na świecie liczbę fonemów – aż 141! Dla porównania, najmniejszą liczbę fonemów, czasami nieco ponad 10, mają zaś języki używane przez mieszkańców Oceanii i Ameryki, zaś w języku polskim czy angielskim występuje ich około 40.
 9. Biblię przetłumaczono na aż 683 języki używane na terenie Afryki, co stawia ten kontynent, pośród pozostałych na świecie, na pierwszym miejscu pod względem liczby wersji językowych tego dzieła.
 10. Wyjątkowym językiem afrykańskim jest język bębnowy. Za pomocą dźwięków wydawanych przez bębny, teoretycznie można przekazać każdą wiadomość. Co ciekawe, to jedyny chyba język na świecie, którego brzmienie można usłyszeć z odległości nawet 12 kilometrów!

Czyta j również:

Ranking najłatwiejszych języków świata

Ile jest języków na świecie?

Które języki zginą w najbliższej przyszłości?