Polonijny Dzień Dwujęzyczności, czyli Polish Billingual Day

Za niespełna miesiąc, 21-22 października obchodzić będziemy Polonijny Dzień Dwujęzyczności.

Obchody tego dnia, jak co roku,  organizowane są w każdy trzeci weekend października.

Inicjatorem organizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest Fundacja Dobra Polska Szkoła z Nowego Jorku oraz Fundacja Edukacja dla Demokracji. Inicjatywę wspiera i współfinansuje Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Senat Rzeczypospolitej Polskiej w ramach konkursu „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą”.

Cała idea przedsięwzięcia skupia się na promowania rozmów i edukacji w języku ojczystym w polskich rodzinach zamieszkałych poza granicami naszego kraju. Z tego też powodu organizowane są przeróżne akcje, wśród których prowadzone są spotkania z rodzicami i nauczycielami, poświęcone promowaniu języka polskiego za granicą. Zgodnie z pomysłodawcami tego święta, najważniejszym celem  jest przekazanie polonijnemu dziecku języka ojczystego i tym samym wzbogacenie znajomości przez niego swoich korzeni i tradycji.

Pierwsze spotkania w ramach Polish Billingual Day odbyły się 10 października 2015 roku i zostały zorganizowane w różnych polonijnych ośrodkach, między innymi w Nowym Jorku, w Bostonie, Denver,Chicago, ale również na Ukrainie. W kolejnym roku do organizacji tego święta przyłączyły się inne kraje takie jak między innymi Holandia, Austria, Katar, Cypr czy Włochy i Belgia.

Również tegoroczne obchody Polonijnego Dnia Dwujęzyczności zapowiadają się wyjątkowo. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie, bowiem organizatorzy przygotowali  całą masę niespodzianek i atrakcji dla uczestników tego wydarzenia. W programie są między innymi warsztaty dla dzieci i dorosłych  z nauki języka polskiego, warsztaty muzyczne, zabawy i konkursy dla dzieci. Organizatorzy przygotowali również na tegoroczną uroczystość wystawę fotografii pt.:  „Polska w obiektywie polonijnego dziecka”.

Podczas trwania imprezy będzie można skorzystać z bezpłatnych porad pedagogicznych i psychologicznych.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do odwiedzenia najbliższych placówek organizujących to ważne polonijne wydarzenie.

Więcej informacji na temat Polonijnego Dnia Dwujęzyczności można znaleźć na stronie organizatora.http://www.polishbilingualday.com/language/pl/

 

Czytaj również:

Nauka języka obcego dla dzieci –skuteczne metody