Kataloński – odrębny język czy dialekt hiszpańskiego?

 

 

Hiszpania należy do krajów wyjątkowo zróżnicowanych pod względem językowym. Obok wersji standardowej języka hiszpańskiego, w Hiszpanii w użyciu jest również język kataloński. Ma on status języka urzędowego w Andorze, a także w hiszpańskich  wspólnotach autonomicznych – w Katalonii, na Balearach (w tym na Majorce) oraz w Walencji.

Język kataloński wykształcił się jako odrębny język w IX wieku. Wywodzi się      z tak zwanego Latinumvulgare czyli łaciny ludowej, na bazie której wyodrębniły się również inne języki romańskie. Język kataloński rozwijał się jako odrębny język, przeżywając w swojej historii okresy większej i mniejszej ważności. W czasie dyktatury generała Franco rozpoczęły się prześladowania zwolenników kultury katalońskiej, w tym języka katalońskiego. Jego odrodzenia nastąpiło dopiero po trwającym niemal czterdzieści lat okresie dyktatury. Przyznano mu wówczas rangę języka urzędowego, katalońskiego zaczęto również nauczać  w szkołach.

Różnice między katalońskim i hiszpańskim

Język kataloński różni się od współczesnego, standardowego języka hiszpańskiego niemal na wszystkich poziomach języka, w szczególności na poziomie wymowy i słownictwa.  Są to dwa zupełnie odrębne języki, między którymi zbieżności jest tak naprawdę niewiele. Znając jeden z nich można wprawdzie zrozumieć co nieco w drugim z nich, jednakże różnic między tymi językami jest zbyt wiele, aby mówić o jakimś znaczącym pokrewieństwie. Z całą pewnością zatem nie można stwierdzić, aby kataloński był odmianą, czy dialektem języka hiszpańskiego.

Charakterystyczną ceną katalońskiego jest  na przykład występowania w nim zbitek spółgłoskowych takich jak ‘ts’ czy ‘gts’. Różnice między językiem hiszpańskim a katalońskim są również widoczne w zakresie słownictwa. Wiele słów w języku katalońskim brzmi inaczej aniżeli po hiszpańsku, czego przyczyną jest fakt, że zdecydowana większość wyrazów katalońskich powstała na bazie wspólnego rdzenia wszystkich języków romańskich. W języku katalońskim zatem odnaleźć można więcej podobieństw do języka francuskiego czy włoskiego aniżeli do hiszpańskiego.

Czytaj również:

Które języki są wzajemnie zrozumiałe ?

Ciekawostki o językach, o których mogliście nie wiedzieć

Ile jest języków na świecie?