Światowy Dzień Języka Angielskiego

Obchodzony w dniu 23 kwietnia, uznawanym za dzień narodzin i śmierci Williama Shakespeare’a najsłynniejszego angielskiego poety i dramaturga, Światowy Dzień Języka Angielskiego to święto organizowane w celu uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej.

Święto to jest obchodzone w ramach dni języków w ONZ. Zgodnie z uchwałą ONZ jest to dzień poświęcony jednemu z sześciu oficjalnych języków tej organizacji-językowi angielskiemu, a jego założeniem jest propagowanie języka angielskiego oraz podkreślanie jego wpływu na światową gospodarkę, kulturę i współczesne społeczeństwa. Choć pod względem liczby użytkowników język angielski plasuje się dopiero na trzecim miejscu, po języku chińskim i hiszpańskim, wydaje się, że to właśnie język angielski jest najpopularniejszym językiem świata. Z pewnością jest jednym z najbardziej wpływowych języków-posługują się nim politycy, dyplomaci, jest językiem powszechnie stosowanym w gospodarce międzynarodowej, w trakcie oficjalnych spotkań i konferencji międzynarodowych, wywiera również ogromny wpływ na kształtowanie się wielu innych języków, będą dla nich źródłem licznym zapożyczeń.

We współczesnym świecie, według rozmaitych szacunków językiem angielskim jako ojczystym posługuje się obecnie 500 milionów ludzi. Jest on używany w Wielkiej Brytanii i jej terytoriach zależnych, Irlandii, w USA, Kanadzie, RPA, Australii i,Nowej Zelandii. Angielski jest również językiem urzędowym w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.

Czytaj również:

Znajomość języków obcych wśród Polaków

Ranking najłatwiejszych języków świata

Dzień języka hiszpańskiego

 

Hiszpański to drugim najczęściej używany język na świecie. Według językoznawców językiem hiszpańskim posługuje się około 650 milionów ludzi na siedmiu kontynentach, w głównej mierze w Ameryce Południowej, Ameryce Północnej, Europie i zachodniej Afryce, dla około 100 milionów ludzi jest to drugi język, jakim się posługują.

Z tej okazji, by spopularyzować globalne znaczenie języka hiszpańskiego i jednocześnie zachęcić do jego nauki od kilku lat obchodzone jest święto mianem Dnia Języka Hiszpańskiego, które przypada na dzień 23 kwietnia.

W wielu miastach organizowane są z tego tytułu ciekawe imprezy i wydarzenia, na których nie dość, że spotkamy wielu ciekawych ludzi i poznamy kulturę i zwyczaje panujące w Hiszpanii to jeszcze możemy poszerzyć nasze horyzonty i nawiązać znajomość z wieloma ciekawymi ludźmi znającymi język hiszpański.

Historia języka hiszpańskiego sięga V wieku, zaczął on funkcjonować po upadku Cesarstwa Rzymskiego osłabiając wpływy łaciny. Nazwa języka „hiszpański” wzięła swój początek od słowa łacińskiego HISPANIA, którym to określano prowincje zajmującą cały Półwysep Iberyjski.

Dzisiejsze kraje hiszpańskojęzyczne, do których należy zaliczyć m.in.: Kolumbię, Argentynę, Gwatemalę, Ekwador, Boliwia, Salwador, Paragwaj oraz Panama mają język hiszpański jako urzędowy

W wielu stanach USA język ten jest równie popularny co angielski. Hiszpański jest także językiem urzędowym w wielu międzynarodowych organizacjach takich jak UNICEF, UEFA

Warto więc zapoznać się z szeroką ofertą imprez poświęconych tematyce język hiszpańskiego i obchodów związanym z tym językiem.

Interesujący był ten artykuł ? Zajrzych do innych poświąconych tej tamtyce

Konkurs na przekład piosenki na język hiszpański

Europejski hiszpański kontra hiszpański meksykański i latynoamerykański