Zapowiedź V Międzynarodowego Kongresu Lituanistów

Od 16-17 maja 2019 roku, na Uniwersytecie Wrocławskim odbędzie się po raz piąty Międzynarodowy Kongres Lituanistów. Kongres jest przeznaczony dla wszystkich osób zainteresowanych Litwą i językiem litewskim, a także kulturą, historią, polityką Litwy czy relacjami polsko-litewskimi.

Osoby zainteresowane mogą zgłosić nie tylko chęć udziału w Kongresie, ale również chęć wygłoszenia referatu na wybrany przez siebie temat związany z Litwą. Formularz zgłoszeniowy, którego wypełnienie jest w tym przypadku niezbędne, można znaleźć na stronie: https://labaswroclaw.wordpress.com/formularz-zgloszeniowy-paraiskos-forma-application-form-2/

Patronem medialnym V Międzynarodowego Kongresu Lituanistów będzie „Kultura Litwy” – fanpage na Facebooku, którego celem jest udostępnianie informacji na temat wydarzeń, informacji i ciekawostek związanych z Litwą. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem obejmie Prezydent Wrocławia.

Czytaj również:

Co wspólnego ma łotewski z litewskim ?

Ciekawostki o języku litewskim

Światowy Dzień Języka Angielskiego

Obchodzony w dniu 23 kwietnia, uznawanym za dzień narodzin i śmierci Williama Shakespeare’a najsłynniejszego angielskiego poety i dramaturga,  Światowy  Dzień Języka Angielskiego to święto organizowane w celu uczczenia historii i bogactwa kultury anglojęzycznej.

Święto to jest obchodzone w ramach dni języków w ONZ.  Zgodnie z uchwałą ONZ jest to dzień poświęcony jednemu z sześciu oficjalnych języków tej organizacji – językowi angielskiemu, a jego  założeniem jest propagowanie języka angielskiego oraz podkreślanie jego wpływu na światową gospodarkę, kulturę i współczesne społeczeństwa. Choć pod względem liczby użytkowników język angielski plasuje się dopiero na trzecim miejscu, po języku chińskim i hiszpańskim, wydaje się, że to właśnie język angielski jest najpopularniejszym językiem świata. Z pewnością jest jednym z najbardziej wpływowych języków – posługują się nim politycy, dyplomaci, jest językiem powszechnie stosowanym w gospodarce międzynarodowej, w trakcie oficjalnych spotkań i konferencji międzynarodowych, wywiera również ogromny wpływ na kształtowanie się wielu innych języków, będą dla nich źródłem licznym zapożyczeń.

We współczesnym świecie, według rozmaitych szacunków językiem angielskim jako ojczystym posługuje się obecnie 500 milionów ludzi. Jest on używany w Wielkiej Brytanii i jej terytoriach zależnych, Irlandii, w USA, Kanadzie, RPA, Australii i ,Nowej Zelandii. Angielski jest również językiem urzędowym w kilkudziesięciu krajach na wszystkich kontynentach.

Czytaj również:

Znajomość języków obcych wśród Polaków

Ranking najłatwiejszych języków świata

Co wspólnego ma łotewski z litewskim ?

Osiemnastego listopada Łotwa będzie obchodzić 99. rocznicę odzyskania niepodległości.

Zatem już za rok, rozpoczną się obchody stulecia odzyskania niepodległości, które Łotwa będzie obchodzić razem z Litwą. Rocznica ta będzie miała bowiem szczególne znaczenie zarówno dla Litwinów, jak i Łotyszy, którzy mają ze sobą wiele wspólnego. Z naszego punktu widzenia, chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na aspekty językowe tych dwóch narodów.

Języki łotewski i litewski są jedynymi używanymi do dzisiaj  językami bałtyckimi. Niestety na przestrzeni lat języki te zaczęły się znacznie od siebie różnic.

Łotewski, ze względu na długoletnie rządy niemieckich rządów na ziemiach Łotwy, był pod dużym wpływem języka niemieckiego, litewski zaś ma wiele zapożyczeń z języka polskiego i innych języków słowiańskich.

Grupa języków bałtyckich była niegdyś znacznie liczniejsza i zaliczały się do niej przykładowo również takie języki jak pruski, jaćwiński, kuroński czy język zemgalski.

Język litewski jest dzisiaj uważany za  najbardziej archaiczny ze wszystkich żywych języków indoeuropejskich. Powszechny jest pogląd, że wśród wszystkich języków nowożytnych to właśnie język litewski jest najbliższy językowi protoindoeuropejskiemu. Jest zatem ciekawym polem do badań językoznawców zajmujących się historycznymi aspektami rozwoju języków i samych specjalistów od języka indoeuropejskiego.

Na język łotewski, oprócz oddziaływań niemieckich, duży wpływ miały też języki ugrofińskie,   czego efektem są stosunkowo liczne innowacje gramatyczne i leksykalne nieobecne w języku litewskim. W słownictwie łotewskim jest wiele zapożyczeń z języka niemieckiego, szwedzkiego czy rosyjskiego. Współcześnie – jak w przypadku większości języków – obserwowany jest również rosnący wpływ na niego języka angielskiego.

Na język litewski wpływ wywarły natomiast przede wszystkim języki sąsiadujących narodów słowiańskich, a więc język polski, białoruski i rosyjski, jednak w pierwszej połowie XX w., po odzyskaniu niepodległości przez Litwę, widoczna stała się tendencja do zastępowania slawizmów wyrazami rodzimymi. Różnice leksykalne występujące między językiem litewskim a łotewskim, będące wynikiem pozostawiania ich w przeszłości pod wpływem różnych grup językowych,  sprawiają, że litewski nie jest wzajemnie zrozumiały z językiem łotewskim. Odmienności między nimi są znaczne już w podstawowym słownictwie.

Obecna sytuacja języka litewskiego jest dość niepokojąca. Liczba osób posługujących się językiem litewskim w roku na rok maleje i szacuje się, że na dzień dzisiejszy językiem litewskim posługuje się mniej niż 4 miliony osób. Również liczba osób mówiących po łotewsku jest stosunkowo niewielka (ok. 2 mln). Oba te języki można zatem uznać za zagrożone, tym bardziej że w obecnej rzeczywistości bardzo silny wpływ na ich wypieranie w wielu dziedzinach życia ma język angielski, wszechobecny już nie tylko w biznesie, prawie i medycynie, ale również wchodzący języka używanego na co dzień.

Przeczytaj także:

Rosnące zapotrzebowanie na tłumaczenia z języka łotewskiego

Ciekawostki o języku litewskim

 

 

Język rosyjski dla biznesmenów

 

Współczesny świat daje wiele możliwości zawierania poważnych transakcji międzynarodowych, co skłania przedsiębiorców do inwestowania swojego kapitału za rynkach zagranicznych, a jednocześnie jest dla nich wyzwaniem jeśli chodzi o umiejętność odpowiedniego odnalezienia się na obcych rynkach, w tym również w aspekcie językowym. Coraz liczniejsze kontakty z naszymi wschodnimi sąsiadami zmuszają polskich przedsiębiorców do coraz częstszego posługiwania się w rozmowach biznesowych językiem rosyjskim. Mogłoby się wprawdzie wydawać, że w dzisiejszym świecie biznesu to angielski jest językiem wiodącym prym, jednakże często znajomość angielskiego to zbyt mało do nawiązania korzystnych, a przede wszystkim trwałych kontaktów z zagranicznymi kontrahentami.

Wiele firm korzysta obecnie z usług biur tłumaczeń lub zatrudnia osoby znające język rosyjski do prowadzenia rozmów handlowych. Rozwiązanie takie nie dość, że kosztowne, niekoniecznie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia interesów samej firmy. Rzeczą oczywistą jest, że nawiązywanie kontaktów,  podpisywanie umów i negocjowanie ich warunków należy zwykle do kierownictwa wyższego szczebla, a wprowadzenie w niuanse ustaleń handlowych osób trzecich, jak choćby tłumaczy, zawsze niesie za sobą mniejsze lub większe ryzyko. Każdy tłumacz, który brał udział w spotkaniach handlowych może potwierdzić, że rozumie w jak niekorzystnej sytuacji znajduje się osoba nie znająca języka, w  którym prowadzone są rozmowy.

Pewnie również dlatego w ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania nauką języka rosyjskiego – języka, który kilkanaście lat temu został wycofany ze szkół jako język, którego nauka była obowiązkowa, a dzisiaj okazuje się, że zapotrzebowanie na osoby znające rosyjski zamiast maleć rośnie. Naukę języka rosyjskiego można rozpocząć zapisując się na kurs w jednej z wielu obecnych na rynku szkół językowych lub rozpoczynając naukę indywidualną. Ponieważ język rosyjski jest językiem zbliżonym od strony gramatycznej do języka polskiego, opanowanie jego podstaw nie powinno przysporzyć problemów nawet osobom trudniej przyswajającym języki obce. Przy rosyjskim odpada też kwestia trudnej wymowy i innej aniżeli pisownia, jak to jest na przykład w języku angielskim, co jest sporym ułatwieniem. Oczywiście z drugiej strony, konieczne jest opanowanie innego niż nasz alfabetu, ale to kwestia czysto techniczna, która tylko na początku może wydawać się problemem.

Osoby, które opanują rosyjski na wyższym poziomie i będą go chciały używać w kontaktach biznesowych mogą pomyśleć również o podejściu do egzaminu państwowego z języka rosyjskiego i uzyskaniu certyfikatu jego znajomości. Certyfikat taki jest nie tylko potwierdzenie zdobytej wiedzy, ale też daje osobie go posiadającej pewność siebie i wolność w kontaktach z rosyjskojęzycznymi kontrahentami, uwalniając go z konieczności organizowania na każde spotkanie tłumacza. Nie należy też zapominać, że znajomość języka rosyjskiego – podobnie jak znajomość każdego innego języka  – może być cenną kartą przetargową w staraniach o znalezienie lepszej pracy, albo nawiązania korzystniejszych dla nas relacji biznesowych.

A ponieważ przy nauce każdego języka należy wyjść od jego podstaw, poniżej maleńka próba ważniejszych pojęć z życia codziennego, z którymi z pewnością każda osoba zaczynająca naukę języka zetknie się na samym początku:

 

Cześć/witaj – Здравствуйте (Zdravstvujte)

Dzień dobry – Доброе утро (Dobroe utro)

Dzień dobry (mówione po południu) – Добрый день (Dobryj den’)

Dobry wieczór – Добрый вечер (Dobryj večer)

Dobranoc  – Доброй ночи (Dobroj noči)

Dowidzenia – До свидания (Do svidanija)

Witaj – Добро пожаловать (Dobro požalovat’)

Jak się masz? – Как дела? (Kak dela?)/ Как поживаешь? (Kak poživaeš’?)

Dobrze, dziękuję. A Ty? – Спасибо, хорошо. А ты?(Spasibo, xorošo. A ty?)

Dziękuję – Спасибо (Spasibo)

Nie ma za co – Не за что! (Ne za čto!)

Powodzenia – Удачи (Udači)

Bon voyage (udanej podróży) – Счастливого пути (Sčastlivogo puti)

Nie rozumiem – Я не понимаю (Ja ne ponimaju)

Nie wiem – Я не знаю (Ja ne znaju)

Tak/ nie – Да (Da)/ Нет (Net)

Mówisz po angielsku/rosyjsku? – Ты говоришь по-английски? (Ty govoriš’ po-anglijski?)/

Ты говоришь по-русски?(Ty govoriš’ po-russki?)?

Tak, trochę. – Да, немного (Da, nemnogo)

Proszę – Пожалуйста (Požalujsta)

Miłego dnia – Хорошего дня (Xorošego dnja)

Miło Cię poznać – Приятно познакомиться (Prijatno poznakomit’sja)

Chciałbym umówić się na spotkanie z Panem Michalikiem. Я хотел бы встретиться с г-м Смидтом. Когда это возможно?

 Kiedy Panu odpowiada? Когда вас устроит?

Czy możemy się umówić na spotkanie? Мы могли бы встретиться

Myślę, że powinniśmy się spotkać. Думаю, нам необходимо встретиться

Zajrzyj również do artykułu:

„Fałszywi przyjaciele” w języku rosyjskim

Dokumentacja języków

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości zachowania pamięci o najbardziej istotnych momentach naszego życia. Postęp technologiczny i nauka są  tak bardzo rozwinięte,  że dokumentacja każdej chwili swojego życia nie jest niczym trudnym.

Nie od dziś wiadomo, że historia jest czymś co wielu z nas zachwyca, czymś z czego czerpiemy mądrość życiową oraz czemu lubimy się przyglądać. Przyjrzyjmy się zatem tematowi języka, jako narzędzia stosowanego przez ludzi do „zapisania” historii.

Przez setki lat ludzie wypracowali szereg sposobów na to by przekazywać wiedzę kolejnym pokoleniom. Dzięki temu mamy sposobność poznania kultury i języka z czasów odległych. Jedyną rzeczą, do której nie może w łatwy sposób dojść, jest faktyczne brzmienie danego języka w dawnych czasach, gdyż pierwsze nagrania ludzkiego głosu pochodzą dopiero z drugiej połowy XIX wieku.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się zagadnieniom związanym z zachowywaniem i wykorzystywaniem informacji o językach.

Na wstępie przyjrzyjmy się aspektowi DOKUMENTACJI JĘZYKÓW. Z pewnością niektórzy z Was zapytają po co dokumentować języki?  Powodów jest kilka, a oto niektóre z nich:

*  dla zachowania dziedzictwa kulturowego ludzkości

* dla przechowywani w pamięci  ważniejszych wydarzeń,

* dla lepszego poznania  historii danego języka w dzisiejszym użyciu

Zdaniem wielu naukowców ważne jest by  oprócz słów i zdań zachować także  dokumentację tradycji i praktyk językowych.

Przyjrzymy się zatem jak zmieniała się dokumentacja języków na przestrzeni kilkudziesięciu lat.

Do około XX wieku lingwiści pojmowali dokumentację jako przede wszystkim  zestawienie słownictwa i nazw, reguł gramatycznych, zbieranie tekstów itp. Dzisiejsza technologia wyszła  zaś naprzeciw wszystkim i można korzystać z wielu jej możliwości. Odsłuchując nagrania możemy dowiedzieć się  jak ludzie posługują się danym językiem, co jest bardzo cenione przez dzisiejszych językoznawców.

Dzięki pracy i zaangażowaniu wielu ludzi możemy dzisiaj zapoznać się  z szeregiem informacji na temat niemalże każdego języka świata, zarówno tego żyjącego, jak i tych języków, które już wymarły.

Jeśli zatem interesuje nas historia jakiegoś języka, nieważne czy jest to hiszpański, włoski, angielski czy też czeski, swobodnie możemy sięgnąć po takie informacje i uzyskać wiedzę na jego temat.

 

Czytaj również:

Tłumaczenia dokumentacji księgowej

 

 

 

 

 

 

 

 

Międzynarodowy Dzień Języka Greckiego

Międzynarodowy Dzień Języka Greckiego obchodzony 9 lutego został ustanowiony w 2017 roku, a jego celem było podkreślenie wkładu języka greckiego w naukę, kulturę i literaturę świata. Dzień 9 lutego to również dzień pamięci poety Dionisiosa Solomosa, twórcy poematu „Hymn do wolności”, który w 1864 stał się greckim hymnem narodowym.

Solomos jest uznawany za greckiego poetę narodowego, nie tylko dlatego, że jest autorem słów hymnu greckiego, ale głównie dlatego, że jako pierwszy włączył do nowogreckiej literatury tradycje ludowej pieśni gminne oraz dorobek renesansowej literatury kreteńskiej. Ponadto, Solomos w swojej twórczości konsekwentnie stosował grecki język mówiony – demoty, nadając kształt współczesnemu językowi greckiemu.

W Polsce, tradycje obchodzenia międzynarodowego dnia języka greskiego stara się upowszechnbiać między innymi staowarzyszenie Greków Pomorza Zachodzniego w Polsce „ELLAS PAREA”

Artykuły o podobenj tematyce

Ciekawostki o językach, o których mogliście nie wiedzieć

Ile jest języków na świecie?

Nollaig Nait Cugat – Wesołych Świąt wszystkim

 

Nollaig Shona Duit!

Wyrażenie, które rozpoczyna dzisiejszy artykuł to nazwa Świąt Bożego Narodzenia w języku gaelickim.  Zapraszamy zatem na wirtualny spacer po Irlandii, w której przygotowania do świąt rozpoczynają się już w listopadzie.

Stolica Irlandii z końcem listopada przemienia się w świecącą  krainę świątecznej magii. Witryny sklepowe, a także domy przyozdobione zostają mnóstwem światełek, girland i kolorowych łańcuchów. W centrum Dublina co roku stawiana jest pokryta strzechą szopka betlejemska. Nieopodal można  natknąć się na inne szopki, między innymi ruchomą szopkę z płaczącym Dzieciątkiem Jezus oraz Maryją i Józefem otoczonymi aniołami i pasterzami. Żywą szopkę  można również podziwiać w obrębie murów Mansion House.

W wigilię, ( Christmas Eve) Irlandczycy jak co dzień, przygotowują posiłki, robią ostatnie zakupy, a dzieci wykonują świąteczne ozdoby. Wigilia nie jest dla Irlandczyków dniem wolnym od pracy. W tym dniu nie zachowuje się postu ani nie zasiada się do uroczystej kolacji, a sklepy są otwarte jak w każdy inny dzień. Dopiero dzień Bożego Narodzenia to dzień, w którym śpiewa się uroczyste kolędy, obdarowuje najbliższych prezentami i uczestniczy we wspólnym przygotowywaniu  posiłku, który spożywa się z całą rodziną. Zgodnie z tradycją, podawany jest wtedy pieczony indyk z sosem borówkowym i brukselką. Często też na stół trafia  wędzony łosoś oraz zupa z melona. Nie może również zabraknąć Mice Pies – kruchych ciasteczek z rodzynkami i musem z suszonych owoców. W wielu domach do dziś przetrwała również tradycja podawania  Christmas Pudding, czyli odpowiednika naszego polskiego keksu, ale z domieszką alkoholu, podawanego z bitą śmietaną. To święto jest całkowicie poświęcone rodzinie, a zatem nie ma sklepu, stacji paliw czy pubu który byłby tego dnia otwarty. Nie kursuje nawet komunikacja miejska.

Drugi dzień świąt jest równie ważnym dniem dla Irlandczyków. W dniu męczennika Świętego Szczepana, w niektórych hrabstwach mali kolędnicy, zgodnie ze zwyczajem  chodzą od domu do domu, śpiewając  kolędy. Zgodnie z tradycją, gospodarze przekazują kolędnikom niewielkie datki, które w całości albo częściowo są przekazywane na cele dobroczynne. Ciekawym zwyczajem, który niestety już stopniowo z roku na rok zanika, jest obdarowywanie małymi upominkami osób, z których usług korzystało się przez cały rok, na przykład listonoszy, sklepikarzy, roznosicieli gazet itp. W drugi dzień  świąt od wczesnych godzin porannych większość sklepów jest już otwarta i tego dnia można spodziewać się świątecznych wyprzedaży.

Jak sami z pewnością zauważyliście,  tradycja obchodzenia świąt w  Irlandii jest całkiem inna od naszej polskiej, co nie znaczy oczywiście, że gorsza.

Czytaj również:

Popularne zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata

Rosnące zapotrzebowanie na tłumaczenia z języka łotewskiego

Język łotewski to język, którego korzenie sięgają XVII wieku i który wywarł ogromny wpływ na inne języki, a jednocześnie, będąc z nimi w stałym kontakcie czerpał z nich wiele zapożyczeń leksykalnych i gramatycznych. Wpływ na to miał rozwój handlu z takimi krajami jak Polska, Szwecja, Niemcy, Litwa czy Estonia. Wiele zapożyczeń w języku łotewskim pochodzi z języka niemieckiego, co było skutkiem wieloletnich rządów niemieckich władz na ziemiach Łotwy. W ówczesnych czasach, to właśnie niemieccy kapłani wydali pierwszą książkę w języku łotewskim, dając tym samym początek łotewskiemu piśmiennictwu.

Do XIX wieku językiem powszechnie uznawanym i stosowanym na Łotwie był niemiecki. Język łotewski uważany był przez arystokratów za język wsi.  Dopiero końcówka XIX wieku przyniosła wielkie odrodzenie języka łotewskiego, kiedy to zaczęto wydawać pierwsze książki, czasopisma, a także lokalne gazety w tym języku.

Rosnące obecnie zainteresowanie językiem łotewskim i łotewską kulturą pociąga za sobą konieczność tłumaczenia tekstów napisanych po łotewsku na inne języki. Dodatkowym powodem zwiększonego zapotrzebowania na tłumaczenia z języka łotewskiego i na język łotewski było przystąpienie Polski do Unii Europejskiej.

Obecnie językiem łotewskim włada około 2 milionów obywateli Łotwy oraz emigrantów przebywających  z terenów Rosji, USA, Szwecji czy Estonii. Sprawia to, że język ten jest wciąż mało znany, jednak w ostatnim czasie można zaobserwować rosnąc zapotrzebowanie na tłumaczenia polsko-łotewskie.

Podejmując się przekładu z łotewskiego na polski należy doskonale władać językiem łotewskim, jak również polskim,  zarówno w piśmie jak i w mowie. Oczywiście nie można zapomnieć o znajomości gramatyki obu języków, a także znajomości znaczących różnic w zakresie leksyki. Istotna jest również dobra znajomość fonetyczna języka łotewskiego, co ma istotne znaczenie w przypadku tłumaczenia ustnego.

 

Przy wyborze tłumacza, warto upewnić się czy dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje oraz umiejętności. Zawsze  najważniejsza jest wiedza i doświadczenie zawodowe, które są sukcesem do dobrego  i rzetelnego przekładu w różnych dziedzinach  i specjalizacjach.

Nasze biuro spełnia powyższe wymogi, mogąc zaoferować Państwu najwyższą jakość świadczonych usług. Tłumaczenia polsko-łotewskie realizowane są na potrzeby naszych klientów ze szczególnym naciskiem na poprawną terminologię i poprawność językową.

Zajrzyj również do artykułu:

Język litewski a język łotewski

Zwyczaje mikołajkowe na świecie

Każdy z nas lubi dostawać prezenty i równocześnie obdarowywać nimi swoich najbliższych.

Na szczęście kalendarz dostarcza nam sporo okazji ku temu, by mieć sposobność obdarować kogoś małym upominkiem.

Jutro, jak zapewne wiecie, przypada święto, na które każde dziecko wyczekuje z niecierpliwością.  Szóstego grudnia świętujemy mikołajki, na cześć siwego i pogodnego staruszka, słynącego z dobrych uczynków. Z pewnością każdy z nas na temat Świętego Mikołaja usłyszał już wiele ciekawych historii. My nie będziemy tworzyć kolejnych, ale napiszemy jaki jest wizerunek świętego Mikołaja w różnych częściach świata.

 

NIEMCY

 Niemieckie opowieści o świętym Mikołaju najbardziej przystają do naszych polskich, bowiem niemieckie dzieci wyczekują w swych domach na Mikołaja z ogromną brodą przemierzającego kraj na saniach zaprzężonych w osły lub renifery.  Dzieci w Niemczech mają w zwyczaju umieszczać w butach listy napisane do świętego Mikołaja. Legenda mówi również, że gość przychodząc do domu milusińskich niesie ze sobą książkę, w której zapisane są wszystkie uczynki zarówno te dobre, jak i te, którymi nie warto się chwalić. Zwyczaj obdarowywania prezentami jest niemalże taki sam jak u nas, czyli grzeczne dzieci otrzymują  słodycze i zabawki, a te mniej grzeczne węgiel lub obierki.

 

HISZPANIA

Do hiszpańskich dzieci podobnie jak u nas  „Papa Noel” przychodzi 6 grudnia. Jednakże,  swoje podarunki zostawia w skarpetach wiszących przy łóżku lub przy kominku.

 

CZECHY

Svaty Mikulas – gdyż tak jest nazywany przez dzieciaki święty Mikołaj w Czechach, w  odwiedziny przychodzi zawsze w towarzystwie anioła i diabła, a tradycja głosi że zamiast na saniach, Mikołaj wraz z towarzyszami zjeżdża po złotej nitce, której początek znajduje się w niebie, a koniec na ziemi. Brzmi dość tajemniczo, ale chyba właśnie o to chodzi w całej magii świąt.

 

BELGIA

Tradycja w Belgii jest nieco odmienna. Piątego grudnia dzieci wystawiają przed dom buty i koszyczki, w których później znajdują prezenty od świętego Mikołaja. Zwyczaj nakazuje też by wokół domu rozścielić siano, marchew i ziemniaki, a wszystko to po to by nakarmić zgłodniałe i wyczerpane ciężką drogą renifery, które przywiozły Mikołaja.

 

ROSJA

Za naszą wschodnią granicą „Дед Мороз”,  czyli w polskim tłumaczeniu Dziadek Mróz., odwiedza dzieci w Nowy Rok. Wraz z nim zawsze pojawia się jego  wnuczka „Śnieżynka”, która pomaga w rozdawaniu prezentów i … uścisków każdemu dziecku.

 

HOLANDIA

„Sinterklass” przypływa do swoich dzieci na statku,  w otoczeniu wielu kolorowo ubranych postaci.  W Holandii święto to rozpoczyna się wyjątkowo wcześnie, bo już po święcie Świętego Marcina, czyli 11 listopada. Jego podróż trwa aż do 5 grudnia. W tym czasie rozdaje dzieciom czekoladki i inne smakołyki. W odróżnieniu od naszego Mikołaja, holenderski święty ubrany jest w czarny strój, gdyż zgodnie z tradycją pobrudził się sadzą z komina.

SYRIA

Zapewne wielkim zaskoczeniem będzie dla Was to, że również w Syrii istnieje tradycja podobna do przybycia naszego Świętego Mikołaja. Święty Mikołaj jest tam przedstawiany jako wielbłąd, który odwiedza dzieci 1 stycznia.  Dzieci wystawiają dla niego przed drzwi  miskę wypełnioną owsem i wodą.

 

WŁOCHY

Włoskie dzieci znają natomiast wiedźmę „Befanę”, słynną czarownicę w łachmanach, z zakrzywionym nosem, która latając na miotle wrzuca prezenty przez komin. Zgodnie z tradycją, wiedźma pojawia się w święto Trzech Króli. Grzeczne dzieci otrzymują przeróżne smakołyki, a dla tych mniej grzecznych wiedźma przygotowuje paczuszki wypełnione po brzegi … cebulą.

Jak widzicie, zwyczaj pojawiania się Mikołaja jest powszechny na całym świecie, choć pod różnymi postaciami. Efekt końcowy zawsze jest jednak taki sam – uśmiechnięte z radości oczy naszych pociech….

 

Czytaj również:

Popularne zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w różnych zakątkach świata

 

Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego

Święto języka romskiego, obchodzone 5 listopada, zostało ustanowione z inicjatywy Międzynarodowego Związku Romów i organizacji „Kali Sara” (Association „Kali Sara”) w dniu 5 listopada 2009 na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu.

Język romski jako jeden z nielicznych na świecie nie posiada pisanej formy, a jego historia i tradycja, również w czasach współczesnych, przekazywane są ustnie.  Język romski wywodzi się z sanskrytu i wbrew utartym przekonaniom i zbieżności nazwy, tylko w niewielkim stopniu jest spokrewniony z takimi języka jak rumuński czy romansz.

Język romski jest językiem o bardzo silnym zróżnicowaniu dialektów. Różnice te w wielu przypadkach powodują niemożność porozumienia się między użytkownikami różnych dialektów nawet wówczas, gdy mówi się nimi w bliskim sąsiedztwie geograficznym.

Romski jest językiem urzędowym w jednej  z  prowincji Macedonii oraz jest używany jako język pomocniczy w  Rumunii. Posługuje się nim prawie 5 mln ludzi rozproszonych po całym świecie.

W Polsce, liczbę osób posługujących się językiem romskim szacuje się na około 20 tysięcy. O romską kulturę i język dba w naszym kraju 90 stowarzyszeń. Wydawane są również romskie czasopisma, wśród których są m.in. „Kwartalnik Romski” oraz „Romano Atmo”.

Zajrzyj również do artykułu:

Europejski Dzień Języków

Jaki jest najstarszy język świata ? Hebrajski, perski czy może litewski ?

Ciekawostki o językach, o których mogliście nie wiedzieć