Dlaczego w ostatnim czasie coraz częściej uczymy się języków rzadkich? Skąd tak wiele osób sięga po kursy i studia filologiczne w zakresie języków rzadkich.
Czasy,kiedy za uczonego uznawano osobę piśmienną już dawno minęły. Dzisiajszy sposób na bogate życie, skłaniają do podejmowania coraz większych wyzwań, uczenia się nowych rzeczy. Podobno człowieka wykształconego poznać po jego altruizmie, twórczości, zdolności komunikowania się oraz chęci poznawania nowych obszarów wiedzy.
Dzisiejsza sylwetka osoby wykształconej obrazuje dyplom ukończenia uczelni wyższych, certyfikaty ukończenia kursów i specjalizacji jak również zaświadczenia znajomości języków obcych.
W ostatnich latach znacząco powiększył się trend studiowania filologii, kierunki które najczęściej wybierają studenci to tradycyjnie angielski, za nim niemiecki, francuski czy hiszpański. Stale rosnącą popularność zyskały także języki niszowe, takie jak szwedzki, duński czy litewski. Zastanawialiście się skąd taki wybór ? Co skłania młodych ludzi do podejmowania takich decyzji ?
Zagłębiając się nieco w tym temacie, postaramy się udzielić kilka odpowiedzi.
Dzisiejszy artykuł w całości będzie nawiązywał do języka szwedzkiego.
Zapewne wielu z was zapyta, dlaczego szwedzki został zakwalifikowany do kategorii „języków rzadkich”, przecież jest to jeden z europejskich krajów. Biorąc za punkt widzenia polski system edukacji, język szwedzki jest uznawany za „rzadki” ze względu na jego „dostępność”. Zauważmy pewną zależność, niemiecki czy angielski jest w każdej szkole podstawowej, średniej czy wyższej. Szwedzki natomiast, występuje bardzo rzadko a rynek szkół oferujących naukę tego właśnie języka jest bardzo skąpy. W Polsce nieiczne szkoły wyższe posiadają w ofercie taki kierunek a ich liczba jest bardzo mała. Dodatkowym ograniczeniem są też limity rekrutacyjne, które ograniczają ilość słuchaczy do maksymalnie 40 słuchaczy.
Skoro więc wiemy już jak niewiele jest możliwości do nawiązania „znajomości” z językiem szwedzkim, to warto sobie odpowiedzieć na pytanie co motywuje przyszłych uczniów do nauki właśnie tego języka. Jak pokazują wyniki ankiet wykonanych dla uczniów klas pierwszych na Uniwersytecie Jagiellońskim, odpowiedzi były różne, jednych zachęciło delikatne brzmienie tego języka, innych chęć otrzymania lepszej posady a jeszcze inni chcieli po prostu nauczyć się kolejnego języka.
Wiele razy już wspominaliśmy o korzyściach wynikających ze znajomości języka obcego, o tym ile przynoszą one satysfakcji oraz jakie dają możliwości w naszym rozwoju osobistym, zatem nie będziemy kolejny raz powielać tematu. A czy warto wybrać język szwedzki ? To pytanie pozostawię już otwarte….
Inne artykuły o podobenj treści:
Czy warto studiować skandynawistykę ?
Obowiązek nauczania języków obcych w szkołach w Europie
Fiński eksperyment z językiem szwedzkim
Czy język szwedzki jest zagrożony?